Vzít si hypotéku na dům? Proč ano a proč ne

Vzít si hypotéku na dům? Proč ano a proč ne

Kdo by nechtěl bydlet v krásném prostorném rodinném domku s velkou zahradou. Ovšem jen málokdo disponuje takovým množstvím volných financí, aby mohl rodinný dům jen tak koupit. Pokud však máte dostatečné příjmy, můžete si vzít hypotéku na dům.

Investice do vlastního bydlení je jednou z nejlepších investic vůbec. Nejenže vás vyváže z nutnosti platit nájem, ale může sloužit i jako solidní pojistka na stáří. Podívejme se však i na stinné stránky hypotéky na dům a na bydlení v domě obecně.

Vysoké náklady, které táhnete sami

Při koupi či stavbě rodinného domku je nutné si uvědomit, že samotnou koupí výdaje nekončí. Vedle hypotéky na dům totiž musíte do budoucna počítat také s výdaji na opravy a zpravidla vyššími náklady na vytápění. Na placení těchto výdajů jste pak většinou sami. Na rozdíl od vlastníků bytů, kteří se například na opravě fasády bytového domu podílejí společně. Splácení hypotéky pak rovněž komplikuje financování oprav skrze úvěry. Není proto od věci, když vedle splácení hypotečního úvěru odkládáte část finančních prostředků do jakéhosi vlastního fondu oprav.

Domek vám nedá vydechnout

Při pořizování rodinného domku je třeba počítat také s tím, že jeho údržba není snadná. Každé roční období vám přichystá jinou práci na zahradě, více uklízení se najde i v samotném domě a zároveň se toho může více porouchat, například kotel. Na druhou stranu vás může práce těšit, neboť udržujete vlastní bydlení, či ho mnohdy dokonce zkvalitňujete.

Celá řada výhod

Není však pravda, že by s vlastnictvím domku byla spojena jen samá negativa. Jen máloco dokáže nahradit posezení na upravené zahradě či fakt, že se sousedy nesdílíte žádnou stěnu. Rodinný dům bývá rovněž prostornější než stísněné panelákové byty. Vaše ratolesti tak mohou mít každé vlastní pokoj, koupelnu navíc můžete mít hned vedle ložnice a mnohdy se najde místo i pro pracovnu. K dispozici vám je navíc i řada prostor, o kterých se obyvatelům bytů může jen zdát či je sdílí s mnoha dalšími lidmi. Na mysli máme především půdu a sklep. Tedy obrovské úložné prostory pro harampádí, které se však jednoho dne může hodit. Třeba sklep pak může být místem, kam uložíte brambory, zeleninu i další potraviny, které tak nezabírají místo v lednici.

Vzít si tedy hypotéku na dům?

Jak je patrné, pro i proti bydlení v domku se najde spousta argumentů. Je na vás, abyste zvážili, které jsou pro vás podstatné a které naopak nikoliv. Podle toho se pak v klidu a bez přehnaných emocí rozhodněte. Pokud vyhraje bydlení v domku, můžete ho financovat třeba právě hypotečním úvěrem na dům. Nezapomeňte však, že dokud hypotéku nesplatíte, bude na domku váznout zástavní právo banky.

Related Posts