Úrokové sazby hypoték stále padají! Kde se zastaví?

Úrokové sazby hypoték stále padají! Kde se zastaví?

Ačkoliv jsme zkraje roku mohli číst, že úrokové sazby hypoték nemají už kam klesnout, opak je opět pravdou. V současnosti lze tak uzavřít hypotéku se sazbou i pod 2 % a to dokonce s fixací? Kde se mohou úrokové sazby hypoték zastavit?

Dno v nedohlednu?

Zatím se stále opakuje scénář, kdy odborníci i finanční analytici tvrdí, že úrokové sazby hypoték již nemohou dále klesat, a tak je nejvhodnější okamžik vzít si hypotéku. Ideálně hypotéku s fixací a v klidu pozorovat, jak se sazby odlepí od historického minima. Prognózy zatím nevycházejí a úrokové sazby stále klesají, stejně jako klesá mezibankovní sazba PRIBOR, od které se odvíjí většina úrokových sazeb tuzemských variabilních hypoték. Nízkým úrokovým sazbám nahrávají nejen nízké úrokové sazby centrálních bank, ale také poměrně sveřepý konkurenční boj mezi jednotlivými bankovními domy.

Vzít si hypotéku právě teď?

Otázka, která zajímá asi každého, kdo se chystá vzít si hypotéku a přestěhovat se do vlastního. Odpověď není snadná. Uveďme si ovšem pár faktů. Vedle nízkých nominálních úrokových sazeb je nízká i míra inflace. To znamená, že reálné úrokové sazby neklesly tak hodně, jak by se mohlo zdát. Na druhou stranu úvěry jsou v současnosti velmi levné a případná několikaletá fixace by je levné udržela i v případě, že by se trh obrátil a úrokové sazby i inflace by začaly růst. Pokud jste se tedy rozhodli, že se přestěhujete do vlastního, nejspíš není na co čekat. Případný další pokles už by neměl být tak výrazný, aby vás toto rozhodnutí moc mrzelo.

U koho si vzít hypotéku?

Zatímco velké bankovní domy drží své sazby nad dvěma procenty, malí hypoteční hráči stlačili sazby pro tuto hranici. Chcete-li si tedy dojít pro výhodnější úrokovou sazbu, zkuste raději menší banku, která hypotéky nabízí. Nenechte se však zlákat nízkou úrokovou sazbu, ale pečlivě studujte i podmínky úvěru, abyste si v té či oné společnosti nepřiplatili na zbytečných poplatcích za vedení či zřízení hypotečního úvěru. Je-li to možné, sledujte RPSN hypotéky. Bohužel v případě hypotečních úvěrů neexistuje povinnost toto číslo zveřejňovat. V řadě případů ho však lze dohledat.

Related Posts