Účely, za kterými lze sjednat hypoteční úvěr

Účely, za kterými lze sjednat hypoteční úvěr

Ještě než začnete sjednávat hypoteční úvěr, měli byste vědět, na jaký účel ho lze použít. Neexistuje v tomto směru sice závazná právní úprava, nicméně podmínky bank se v tomto ohledu vesměs jen málo liší.

Pokud zrovna nežádáte o tzv. americkou hypotéku, která není účelově vázána, budete si s bankou muset dohodnout účel vašeho hypotečního úvěru. Jak jsme si uvedli výše, zpravidla jsou účely u většiny bank velmi podobné. Jde nejčastěji o tyto účely:

  • koupě nemovitosti (pozemek, byt nebo dům)
  • rekonstrukce, přestavba či dostavba nemovitosti (včetně zateplení)
  • výstavba nemovitosti
  • refinancování staré hypotéky

V následujících odstavcích si podrobněji proberme jednotlivé možnosti žadatelů a jejich nejčastější otázky.

Hypotéka na koupit nemovitosti

Patrně nejčastěji lidé v bankách žádají o hypotéku, neboť díky ní chtějí financovat vyhlédnuté bydlení v podobě útulného bytu či pohodlného domečku. Zde asi není potřeba více řešit.Trochu komplikovanější je však situace v případě koupě nemovitosti v družstevním vlastnictví. Ani toto není neřešitelnou překážkou. Banka však většinou vyžaduje, aby bylo možné v určité době převést nemovitost do vlastnictví osobního. Jelikož je tato problematika komplikovanější, rozebereme ji podrobněji v některém z dalších článků.

Rekonstruujte, přestavujte i dostavujte s hypotečním úvěrem

Chystáte-li se na rozsáhlejší rekonstrukci vaší nemovitosti, ale stále se vám nedaří dát dokopy dostatek financí, může být hypotéka ideálním řešením. Předpokládejme, že ač bude rekonstrukce poměrně rozsáhlá, její náklady se jen těžko přiblíží hodnotě nemovitosti. Za takových podmínek je úvěr velmi dobře kryt zástavním právem, a banka vám tak může půjčit za velmi zajímavých podmínek. Podobná je situace i v případě přestavby či dostavby. Na paměti bystě však měli mít fakt, že během splácení hypotéky bude na vaší nemovitosti váznout zástavní právo ve prospěch banky. V tomto směru se vyplatí zvážit, zda by nebyla vhodnější například půjčka na bydlení či úvěr ze stavebního spoření.

S hypotékou můžete stavět i na holé louce

O trochu komplikovanější bývá žádost o hypotéku na výstavbu domu. Ručit se dá totiž v tomto případě z počátku pouze pozemkem a ani ten řada žadatelů nemá. Banky tedy zpravidla uvolňují peníze postupně s tím, jak probíhá výstavba nemovitosti. Vedle trochu komplikovanějšího čerpání peněz je nutné připravit se také na trochu složitější papírování. O tom však více v některém z dalších článků.

A konečně refinancování

Nezapomeneme samozřejmě ani na jeden z posledních účelů, na který si lze vzít hypotéku, a tím je refinancování stávající hypotéky. Ačkoliv jde o možnost poměrně novou, řada klientů si ji oblíbila. Ještě aby ne. Kdo by přece nechtěl splácet za výhodnějších podmínek. Vždy je však nutné zjišťovat, zda jsou pro refinancování vhodné podmínky.

Related Posts