Myšlenka na bydlení ve vlastním je u mnoha lidí velmi silná. Aby nebyla, když nájmy jsou mnohde velmi vysoké a investice do vlastního bydlení může fungovat i jako zajištění na stáří.
Ačkoliv by nejspíše většina lidí ráda bydlela v domku, zůstává bydlení v bytě v mnohém výhodnější variantou a zároveň variantou dostupnější. Přesto se většinou bez hypotéky na byt, neobejdeme, neboť ceny bytů se pohybují v řádech milionů korun. Nejvíce si pak připlatíte za byty v novostavbách a za byty na dobrých adresách v historických centrech velkých měst, kde ceny luxusních bytů mohou přesáhnout i 10 milionů korun.
Výhody a nevýhody bydlení v bytě
Bydlení v bytě má řadu výhod, ale samozřejmě i řadu nevýhod. Shrňme si ty nejzásadnější. Nejzásadnější výhodou bydlení v bytě jsou nižší náklady. Tyto nižší náklady se týkají jednak pořízení nemovitosti, i když v tomto směru nemusí být situace tak jednoznačná, vzpomeneme-li například znovu na ceny bytů v novostavbách ve velkých městech. Stejně tak náklady na údržbu bytu jsou zpravidla nižší než v případě rodinného domku či vily. Významný rozdíl lze pak zaznamenat i v případě nákladů na vytápění.
Hypotéka na byt
I přestože je pořízení bytu zpravidla levnější, než pořízení domku, je málokdo může pořídit byt takzvaně za hotové. Spousta lidí si tak musí vzít na byt hypoteční úvěr, což je jednou z možných variant financování bydlení. Další možnosti je využít úvěru ze stavebního spoření či půjčky na bydlení. Situace je však poněkud komplikovanější, vyberete-li si byt v družstevním vlastnictví. Za určitých podmínek je však možné si vzít hypotéku i na byt v družstevním vlastnictví. Podrobnosti však probereme až v některém z dalších článků.