V poslední době jsme si zvykli slýchat zprávy o tom, že úrokové sazby hypotečních úvěrů pokořily další rekord a klesly zase o kousek níže. Jeden by řekl, že se tak zájemcům o vlastní bydlení naskytla ideální příležitost k uzavření smlouvy o hypotečním úvěru. Současný stav má však i svou stinnou stránku. Vedle hypotečního trhu je totiž nutné vážit i situaci na trhu s realitami.
Úrokové sazby hypotečních úvěrů na setrvalém poklesu
Bude tomu téměř dva roky, co jsme psali o hledání dna, od kterého by se úrokové sazby hypoték konečně odrazily (čtete ZDE). O nových minimech úrokových sazeb hypoték však slýcháme doposud. Nejde přitom o reklamní triky bank lákajících na stále nižší úrokové sazby, ale nabízejících většině klientů sazby o poznání vyšší. Prokazatelně totiž klesají i průměrné úrokové sazby poskytnutých hypotečních úvěrů, což vyplývá ze statistických dat České národní banky. Faktorů působících na pokles sazeb je přitom řada. Od přebytku volných peněz mezi bankami až po konkurenční boj. Průměrné úrokové sazby se tedy aktuálně pohybují jen těsně nad 2 % ročně! Rekordně nízké úrokové sazby přitom značně zahýbaly i s poptávkou po hypotečních úvěrech. Do rekordních čísel se dostaly i počty uzavřených smluv a celkový objem úvěrů. Vysoký zájem o hypotéky v posledních měsících však vedl ke značnému zpomalení či spíše stagnaci úrokových sazeb, neboť banky částečně ztratily potřebu přetahovat se o nové klienty.
Smutnější čísla z realitního trhu
Zvýšená poptávka po hypotečních úvěrech se zákonitě promítá i na trh s nemovitostmi. V roce 2015 tak rostly ceny bytů, rodinných domů i stavebních parcel. Nejvyšší nárůst cen šlo přitom zaznamenat u bytů. Jejich cena poskočila více než o 6 %. Ještě vyšší nárůst cen můžeme zaznamenat v Praze a Brně, kde ceny bytů rostly někde až o 10 %. V Praze má na tuto skutečnost vliv i skutečnost, že počet prodaných nových bytů významně převyšuje počet nově postavených bytů. O 4,4 % loni rostly také ceny stavebních parcel. Nejméně, zhruba o půl procenta, pak rostly ceny rodinných domů. Jak je patrné, čísla z realitního trhu těší více developery než zájemce o nemovitosti. Na jedné straně tedy kupující ušetří na financování hypotéky, na straně druhé však za stejnou nemovitost zaplatí o poznání více. Nikdo navíc nemůže garantovat, že v následujících letech sazby hypotečních úvěrů neporostou. O to více nelze garantovat stabilně nízké sazby v horizontu příštích 20 či 30 let.
Je tedy správný čas na hypotéku?
Závěrem pro vás máme ještě jeden rekord. Průměrná výše hypotečního úvěru překročila začátkem roku výši 2 mil. korun. To lze interpretovat dvojím způsobem. Buď lze vyšší hypotéky přičítat vyšším cenám na realitním trhu, anebo má na tento rekord vliv i skutečnost, že lidé obecně hypotékami financují větší a luxusnější nemovitosti. Patrně půjde o vliv obojího. A jaká je odpověď na otázku z podtitulku? Šalamounská. Mohl by být i nemusel. Vše záleží na budoucím vývoji úrokových sazeb a cen nemovitostí, který lze obtížně předpovídat. Pohledem k našim západním sousedům lze však stran cen nemovitostí predikovat, že ty nejspíše v budoucích letech až desítkách let porostou. „Poselství“ tohoto článku je však jednoduché: Nesledujte pouze vývoj úrokových sazeb hypoték, jak mnozí činí, neboť ty jsou jen jednou stranou téže mince, ale dostatek pozornosti věnujte i trhu s realitami.