Nebankovní hypotéky – Na co si dát pozor?

Nebankovní hypotéky – Na co si dát pozor?

Hypoteční trh je poměrně pestrý, a tak se na něm vedle bankovních společností vyskytují i společnosti nebankovní. Jak se liší nebankovní hypotéky od těch klasických a jaká jsou rizika nebankovních hypoték? To se dozvíte v následujícím článku.

Bankovní či nebankovní hypotéku?

Po nebankovní hypotéce zpravidla sáhnou lidé, kteří na klasickou bankovní hypotéku nedosáhnou, neboť jsou podle poměrně přísných bankovních kritérií moc rizikovými klienty. Řada těchto lidí se v touze po bydlení ve vlastním obrací na nebankovní společnosti. Co od nebankovních hypoték čekat? Tak především je nutné počítat s vyšší úrokovou sazbou, kterou si nebankovní společnost kompenzuje riziko. Naopak snazší může být vyřízení hypotéky a méně přísná bývají i kritéria pro žadatele o hypoteční úvěr. Jinak jsou nebankovní hypotéky velmi podobné těm bankovním. Často se zde lze setkat také s takzvanými americkými hypotékami.

Neseriózní nebankovní hypotéka – varovné signály

Pokud nebankovní společnost nezajímá výpis z registru dlužníků, vaše příjmy či další informace o vaší bonitě, mělo by to být pro vás prvotním signálem, že taková společnost nemusí být seriózní. Nezajímá ji totiž, zda zvládnete nebankovní hypotéku za daných podmínek splácet. Je možné, že si v takovém případě brousí zuby na vaši nemovitost. Důležité je rovněž pečlivě studovat podmínky smlouvy o hypotečním úvěru. Čemu věnovat pozornost především?

  • poplatku za poskytnutí nebankovní hypotéky
  • sankcím v případě zpoždění se splácením nebankovní hypotéky

Zvláště sankce za špatné splácení mohou být v řadě případů drakonické. Vysoké smluvní pokuty za opožděné splátky či extrémně drahé upomínky dokáží dluh mnohonásobně navýšit. Je-li nebankovní společnost neseriózní, nemá také zpravidla vůli domluvit se s klientem, pokud má tento klient finanční potíže.

Prověřuj a prověřuj

Ve světě financí obecně neplatí pořekadlo „Důvěřuj, ale prověřuj“. Místo důvěry je lepší si poskytovatele nebankovní hypotéky a vlastně i kteréhokoliv jiného úvěru dobře prověřit. Špatné zkušenosti ostatních klientů mohou napovědět, že bude se společností něco v nepořádku. Nenechte se však uchlácholit kladnými referencemi, neboť na internetu si je mohou finanční žraloci klidně psát sami. Opatrnost se v tomto případě rozhodně vyplácí.

Related Posts