TOPlist

Lze si vzít hypotéku na družstevní byt?

Vyhlídli jste si krásný byt, který byste mohli díky hypotéce snadno ufinancovat? Ale pak jste zjistili, že je byt takzvaně v družstevním vlastnictví? Nevěště hlavu. Cesta k vysněnému bytu se vám tím neuzavírá. Proč tomu tak je, vysvětlí následující článek, který probere nejčastější otázky týkající se hypotečních úvěru na byt ve družstevním vlastnictví.

„Vlastním“ družstevní byt

Proč je dáno slůvko vlastním do uvozovek? Důvod je prostý. Byt v družstevním vlastnictví, jak už název napovídá, nevlastníte vy, nýbrž bytové družstvo. Vy vlastníte pouze podíl v bytovém družstvu, se kterým je spojeno právo užívat konkrétní byt. Jaká úskalí toto řešení bytových potřeb může přinést, rozebereme v některém z dalších článků. Pro otázku, zda si lze vzít na takový byt hypotéku, je však vaše nevlastnění bytu naprosto zásadní. Abyste totiž mohli uzavřít hypoteční úvěr, musí bance vzniknout zástavní právo nemovitosti a k tomu je nutný souhlas vlastníka.

Jaká jsou možná řešení?

Jelikož tedy družstevní byt nevlastníte, nemůžete ho zastavit ve prospěch banky. Zastavit však můžete jinou dostatečně hodnotnou nemovitost. Tu však musíte buď vlastnit, anebo ji musí vlastnit někdo z vašich blízkých, který bude ochoten dát takovou nemovitost do zástavy. To je krok, ke kterému přistoupí nejspíše pouze někdo z blízkého okruhu rodiny. Řada bank rovněž nabízí tzv. předhypoteční úvěry. Jedná se o roční úvěr, na který navazuje standardní hypoteční úvěr. Abyste si však takovýto úvěr mohli vzít, musí být zajištěno, že byt přejde do vašeho osobního vlastnictví, a to právě nejčastěji nejdéle do jednoho roku. Poslední možností, jak takovýto byt financovat, je jiný typ úvěru než hypotéka. Logicky se v tomto směru nabízí například úvěr ze stavebního spoření. To však jen za podmínky, že máte naspořenou dostatečně vysokou částku.

Kolik mi na družstevní byt půjčí?

Jinak je hypotéka na družstevní byt v zásadě stejná jako jiné hypotéky. Můžete si zvolit vhodnou dobu splácení či dobu fixace. Stejně tak vám banka na družstevní byt, a následně byt v osobním vlastnictví, půjčí obdobné peníze, jako na byt v osobním vlastnictví. Maximální LTV hypotéky na družstevní byt tak bývá stejné jako v případě běžné hypotéky.

Jak je patrné, družstevní byty a jejich financování nejsou prosty drobných úskalí. Ta lze však mnohdy celkem snadno překonat, a dopřát si tak bydlení „ve vlastním“.