Která hypotéka je nejlevnější?

Která hypotéka je nejlevnější?

Pokud se chystáte vzít si hypoteční úvěr, patrně vás bude zajímat, ve které bance můžete uzavřít nejlevnější hypotéku. Otázka je to jistě správná. Nikdo přece nechce platit zbytečně víc, než by musel.

Nejvýhodnější úroková sazba

Základem levné hypotéky je samozřejmě nízká úroková sazba, která zajistí, že ve finále zaplacený úrok bude nižší než u konkurenčních bank. Je ovšem třeba vzít v potaz, že úrokové sazby hypoték se po čas splácení mění v závislosti na vývoji finančních trhů. Není tedy od věci podívat se, jak se měnily úrokové sazby vybrané banky v čase. V posledních letech však mají hypoteční dlužníci jednu velkou výhodu, a tou je možnost refinancování jejich hypotéky. Pokud banka soustavně zvyšuje úrokovou sazbu více než konkurence, je možné dát takové bance sbohem.

Nízké nebo žádné poplatky

Vedle splátek hypotečního úvěru v podobě splátek jistiny a úroků budete bance zpravidla platit různé poplatky. Nejčastěji za vedení hypotečního úvěru. Banka, která nabízí nejlevnější hypotéku, by měla mít tyto poplatky stlačené na minimum. Řada bank tento poplatek už vůbec nevybírá. Na druhou stranu je otázkou, zda si ho nevybere v podobě vyšší úrokové sazby. Pro přehledné srovnání nabídek je šikovné zjistit si tzv. roční procentní sazbu nákladů (RPSN) hypotéky, v které jsou zahrnuté jak úroky, tak poplatky.

Nenechte se zlákat reklamou

Jistě jste už narazili na lákavou nabídku některé z bank. Často na nás útočí z tištěné inzerce, billboardů a dnes masivně také v podobě internetové reklamy. Na první pohled nejlevnější hypotéka však nemusí být ve výsledku tak levná. Předně nemusí být v reklamě zohledněny poplatky. Druhým evergreenem je pak slovíčko od, po kterém následuje úroková sazba vybrané hypotéky. Na tuto sazbu však nedosáhne každý klient. Než tedy uzavřete smlouvu o hypotečním úvěru, podívejte se, jak moc se liší od té inzerované. Pokud bude rozdíl markantní, je možné, že u jiné banky by vám mohli nabídnout výhodnější podmínky, a tedy i levnější hypotéku. Každá banka má totiž jinak postaveno hodnocení rizikovosti úvěrů, od něhož se také odvíjí úroková sazba, která je nakonec nabídnuta konkrétnímu klientovi.

Jak vidíte, vybrat nejlevnější hypotéku není snadné. Nabídnuté podmínky se totiž liší případ od případu a má na ně vliv nejen výše hypotéky, ale také bonita klienta, který o hypotéku žádá. Každá banka pak navíc tyto faktory zohledňuje trochu jinak.

Related Posts