Je možné si vzít hypotéku na zateplení?

Je možné si vzít hypotéku na zateplení?

Chystáte se zateplit váš dům a řešíte, jakým způsobem budete úpravy vašeho domu financovat? Mohl by být jedním ze způsobů financování hypoteční úvěr? Právě na tuto otázku vám odpoví následující článek.

Hypoteční úvěr na zateplení

Ačkoliv stát přispívá majitelům rodinných domů i majitelům bytových domů nemalé peníze na zateplení jejich nemovitostí prostřednictvím dotačního programu Nová zelená úsporám, dotace veškeré náklady nepokryje. Nemáte našetřeno, ale přesto chcete váš dům zateplit? Pak si na zateplení můžete půjčit. Očekávaná úspora energií navíc zpravidla vyváží náklady na poskytnutý úvěr, a tedy dává takovéto zadlužení se ekonomicky smysl. Úspora může dokonce pokrýt významnou část splátek úvěru. Záleží však samozřejmě na výši úvěru, době jeho splácení a v neposlední řadě na výši dotace. Jedním z možných způsobů financování je i hypoteční úvěr, neboť hypotéku si můžete vzít nejen na koupi nemovitosti, ale též na její rekonstrukci.

Kdy se vyplatí hypotéka na zateplení domu?

Pokud se v rámci zateplení chystáte pouze vyměnit okna, patrně se vám na financování zateplení bude hodit jednodušší finanční produkt, než je hypotéka, například půjčka v podobě účelového úvěru na bydlení. Jestliže však máte v plánu vyměnit okna a zateplit fasádu, ba dokonce střechu, podlahy a stropy, mohla by být hypotéka tím správným řešením. U hypotéky však počítejte se zevrubným prescoringem a také zpravidla s náklady na ocenění vašeho domu. Další nevýhodou, která je s hypotékou bezvýhradně spojena, je existence zástavního práva banky k vaší nemovitosti. Zástavní právo bude zapsáno v katastru nemovitostí a fakticky vás bude limitovat v disponování s nemovitostí. Banky navíc mnohdy spojují zástavní právo se zákazem zcizení, takže bez souhlasu banky nebudete moct vaši nemovitost bez souhlasu banky převést (prodat, darovat atp.) na někoho jiného. Když bude i přes tyto nevýhody hypotéka nejvýhodnějším způsobem financování, sáhněte po ní.

Related Posts