Jaká je optimální doba splatnosti hypotéky?

Jaká je optimální doba splatnosti hypotéky?

Časové období, na nějž lze sjednat hypotéku je velmi variabilní. V řadě bank lze uzavřít hypotéku od 5 do 40 let. Jaká doba je však pro splácení hypotečního úvěru optimální? To si povíme v následujících řádcích.

Na stopě ideální době splatnosti

Nejprve si řekněme, že nejčastěji jsou hypotéky uzavírány se splatností na 20, popřípadě 30 let. Pokud se nyní těšíte na konkrétní délku splatnosti hypotéky, při které vás vyjde financování bydlení nejlevněji, bohužel vás zklameme. Tak jako bezpečná výše hypotečního úvěru i vhodná délka splatnosti je věcí velmi individuální. Při volbě délky splácení je však nutno zohlednit následující. Především je nutné srovnat výše jednotlivých splátek při různé délce splácení. Pokud se však na pro rodinný rozpočet přijatelnou výši splátek dostanete při době splácení přesahující 35 let, zřejmě bude na místě poohlédnout se po levnější nemovitosti. Délku splatnosti hypotečního úvěru raději nastavte tak, aby vám její splácení nečinilo potíže. Nestavíte-li kratší dobu splácení (třeba 10-15 let), vaše vlastní bydlení samozřejmě přeplatíte výrazně méně, než když uzavřete hypotéku na 30 let. Na druhou stranu se však můžete dostat do situace, kdy hypotéku nezvládnete splácet. Jednotlivé splátky budou totiž z důvodu krátké doby splatnosti příliš vysoké.

Doba splácení hypotéky pro starší a pokročilé

Pokud jste se na „stará kolena“ rozhodli, že se přestěhujete do vlastního, je třeba počítat ještě s jedním omezením, které banky žadatelům o hypotéky kladou do cesty. A tou je maximální věk, do kterého musíte mít hypoteční úvěr splacen. Pro drtivou většinu bank je tento věk stanoven na 70 let, což souvisí především s poklesem příjmů v důchodovém věku.

Dlouhá doba splatnosti a poplatky za vedení hypotečního úvěru

Ačkoliv řada bank od tohoto poplatku ustupuje, najde se spousta těch, které ho i nadále vybírají. Nejčastěji jde o částku kolem 150 Kč/měsíc. Na první pohled nejde o závratnou částku, ovšem při pohledu na delší časový horizont je třeba první pohled přehodnotit. Při splatnosti 15 let činí pak zaplacená částka jenom na poplatcích 27 tisíc korun. Při splatnosti na 20 let je to 36 tisíc korun, a při splatnosti na 30 let je to pak dokonce 54 tisíc korun. A to už jsou částky nezanedbatelné.

Dá se délka splácení změnit v průběhu splácení hypotéky?

Ano, řada bank tuto možnost nabízí. Při prodloužení doby splatnosti je však i nadále nutno dodržet maximální věk, do kterého musí být úvěr splacen. Při zkrácení doby splatnosti si banka zas bude ověřovat vaši schopnost úvěr za nových podmínek splácet, tedy zda vyšší splátky váš rodinný rozpočet takříkajíc utáhne.

Related Posts