Jak na pronájem bytu v Čáslavi? Zkusíte to svépomocí, s realitkou nebo ve spolupráci s městem?

Jak na pronájem bytu v Čáslavi? Zkusíte to svépomocí, s realitkou nebo ve spolupráci s městem?

Chystáte se pronajmout byt v Čáslavi a usilovně přemýšlíte, jak na to? Všimli jste si velmi slabé nabídky i rostoucích činží a proto jste se rozhodli, že by vám nemovitost, kterou jste až dosud nechávali ležet ladem, mohla konečně začít vydělávat? To je velice rozumné. Spolu s tím, jak rostou ceny bytů, totiž získává segment činžovního bydlení na významu. Potenciálních nájemníků je zkrátka čím dál víc a zdá se, že jich bude i nadále přibývat. Situace na realitním trhu je vám tedy bezesporu nakloněna. Zbývá pouze vyřešit otázku, jak k pronájmu přistoupíte.

Pokusíte se vše zařídit sami nebo se raději dohodnete s nějakou realitní kanceláří? Anebo ještě chvíli vyčkáte a vyzkoušíte třetí možnost, která se majitelům nevyužitých bytů pozvolna rýsuje? Že nevíte jakou? Okamžik strpení, za minutku se k tomu dostaneme!

Chcete pronajímat byt v Čáslavi? Máte ideální příležitost!

Možná se vám byt v Čáslavi uvolnil teprve nedávno a zatím jste se nestihli rozhodnout, co s ním. A možná je prázdný už delší dobu a jen se vám do jeho pronájmu příliš nechtělo. Třeba proto, že vám peníze, které byste takto mohli pravidelně získávat, nepřipadaly až tak zajímavé. Zejména s ohledem na fakt, kolik nejrůznějších starostí může pronájem nemovitosti majiteli přinášet. Časy se však mění a co vám ještě nedávno nedávalo příliš smysl, vypadá nyní mnohem lákavěji. Fakt, že máte v rukou hodnotné „zboží“, o které bude zájem, je při pohledu na chabou nabídku nájemních bytů v Čáslavi naprosto zřejmý. Ve městě, kde žije více než 10 tisíc obyvatel, jsou totiž aktuálně k mání pouze tři pronájmy! Ano, čtete dobře. Pouze tři!

Názorně to ilustruje situaci, která je pro velkou většinu našich obcí typická. Absolutní nedostatek činžovního bydlení! Logickým důsledkem je pak stoupající hladina nájemného. Tak proč této ideální příležitosti nevyužít?

Za kolik jsou nabízeny byty (Čáslav – 05/2022)

Dispozice Velikost (m2) Nájemné (Kč) Detaily
1+kk 39 8 900 2.podlaží, cihla (po moderní renovaci)
2+kk 46 11 100 podkrovní, cihla (po rekonstrukci)
3+1 75 16 000 3.podlaží, panel (po rekonstrukci)

 

Dobře známé cesty, jimiž se můžete vydat

Pokud jste se už definitivně rozhodli, že se svou nemovitostí vstoupíte na realitní trh, zbývá vám ještě promyslet, jakou cestu k tomu zvolíte. Až dosud přitom existovaly v podstatě jenom dvě možnosti. Nyní to nicméně vypadá, že k nim co nevidět přibude ještě možnost třetí. Jaká? Jde o nápad, s nímž přišli politici ve snaze zmírnit bytovou krizi, která se už dotýká přinejmenším každého desátého Čecha. Ale hezky popořadě! Nejprve můžete vyzkoušet jedno z těchto dvou řešení:

  • Oslovíte některou z mnoha realitních kanceláří – což je cesta zdaleka nejobvyklejší a zpravidla také nejschůdnější. Volí ji převážná část vlastníků nájemních bytů a to z dobrých důvodů. Zajistí si tak profesionály, kteří se postarají téměř o vše potřebné.
  • Vyzkoušíte si „realitní byznys“ na vlastní kůži – což sice nemusí být pro laika nic snadného, ale nakonec proč ne? Existuje řada majitelů nemovitostí, kteří si s takovým pronájmem poradili docela dobře sami.

Nejméně 45 tisíc „spících“ bytů

O tom, jak může vypadat spolupráce s realitní kanceláří, toho už bylo v minulosti napsáno dost. Dalšími detaily vás proto zatěžovat nebudeme. Znalosti a dovednosti, které byste si měli osvojit, chcete-li celý pronájem zařídit sami, jsou také dobře známé. Přiblížíme vám proto pouze třetí, zcela novou cestu, kterou bude možné se vydat. V souvislosti s nedostatkem bytů, který se navzdory rostoucí výstavbě stále nedaří uspokojivě řešit, přišlo Ministerstvo pro místní rozvoj s nápadem, jak tento kritický stav alespoň zmírnit. Nejprve si nechalo udělat průzkum, z něhož vyplynulo, že je v celé České republice zhruba 45 – 90 tisíc volných bytů, které lze označit jako „spící“. Jsou totiž nevyužité. Nejčastěji proto, že s jejich pronájmem majitelé z nějakého důvodu váhají. Ať už kvůli složité administrativě nebo třeba proto, že se obávají problematických nájemníků. A v čem nápad ministerstva spočívá? Co je to za novinku?

Obec realitkou? Možná už brzy!

Svěřit svou nemovitost do rukou obce? Nakonec, proč ne? Bude-li vše řádně „ošetřeno“, jak slibují lidé z ministerstva, mohlo by to být zajímavé řešení. Nápad, který se zrodil v hlavách našich politiků spočívá v tom, že propůjčíte nevyužitý byt obci a peníze budete dostávat přímo od ní. O nic dalšího se zajímat nemusíte. Radnice získá nemovitost, která obohatí obecní bytový fond a bude ji moci dle svého uvážení někomu nabídnout. Musí se samozřejmě postarat o vše, co je s takovým nájemním vztahem spojeno. Vaše jsou peníze, starosti náleží obci.

Řekněte sami, nevypadá to z vašeho pohledu lákavě? Využili byste takovou možnost nebo máte obavy, že by to nemuselo fungovat?

Related Posts