Hypotéka – Rozumné zadlužení?

Hypotéka – Rozumné zadlužení?

Život s dluhy rozhodně není ideálním řešením. Mnoho rodin se přitom zadlužuje úplně zbytečně, když si půjčuje na dovolenou, na dárky, atp. Úvěr na bydlení se oproti tomu zdá být rozumným zadlužením. Podívejme se proč a také za jakých podmínek.

Investice do vlastního

Vzít si hypoteční úvěr znamená, začít investovat do vlastní nemovitosti. Nájemník může žít v bytě či domě celý život, ten však nikdy nebude jeho. Oproti tomu dlužník s hypotékou splácí svůj dluh, ale po 20 či 30 letech je dluh umořen a nemovitost je jeho. Během staří tak z nízkého důchodu nemusí platit drahý nájem, zanechá po sobě něco pro své potomky, ale hlavně bydlí ve vlastním. Každá oprava, vylepšení či rozsáhlá rekonstrukce ho těší mnohem víc, než nájemníka, který ji buď musí zrealizovat sám (a zhodnocovat tak cizí majetek), anebo k investici donutit vlastníka objektu. Výhody investice do vlastního jsou tedy jasné.

Hypotéční úvěr v rozumné výši

Ovšem ne každá hypotéka může splňovat kritéria rozumného zadlužení. Důležitá je hlavně výše hypotéky, respektive výše měsíční splátky. Řada lidí si totiž bere hypotéky, které jen stěží splácí a vypadne-li jim na chvíli jejich příjem, vysněné bydlení se rozplývá před očima. Proto je vždy třeba přistupovat k výběru vhodné nemovitosti racionálně a dobře zhodnotit vlastní finanční možnosti. Spoléhat na budoucí rostoucí příjmy se dá totiž jen velmi těžko. Slevit z přehnaných nároků pak často znamená, mít do budoucna výrazně klidnější rodinné finance, ve kterých se najde i prostor pro úspory, které pomohou překlenout nečekané životní situace.

Čas se usadit

Na hypotéku také není vždy ten vhodný čas. Pro mladé lidi, kteří ještě nemají v plánu se usadit, je hypotéka doslova nevhodná a svazující. Jejich potřeby se totiž v průběhu času mohou rychle měnit. Potřeba platit hypotéku na určitou nemovitost potom zůstává. V takovém případě se vyplatí dát přednost pružnějšímu nájmu. Takové bydlení lze totiž poměrně rychle měnit s ohledem na aktuální potřeby. V případě, že se zdá být o budoucím směřování jasno, přichází i ten správný čas k zvažování, zda si vzít hypotéku na financování vlastního bydlení.

Related Posts