Osamostatnění se od rodičů a zakládání rodiny jsou důležitými momenty v životě takřka každého z nás. Mnozí mladí přitom netouží platit dlouhá léta nájemné za byt či dům, který nikdy nebude jejich, který jim nedá pocit stabilního útočiště a který jim ani v budoucnu nezajistí klidnější stáří. Jelikož však málokterý mladý člověk disponuje dostatečným finančním obnosem, ze kterého by si mohl vlastní bydlení pořídit, nezbývají mladým než se poohlédnout po úvěru, a to zpravidla po úvěru hypotečním. Podívejme se, jaké možnosti hypotéky mladým lidem přinášejí a jak se situace mladých liší od ostatních žadatelů o hypoteční úvěr.
Výhody mladých žadatelů o hypotéky
Být mladým má řadu výhod. A platí to i v případě, že žádáte o hypotéku. Nespornou výhodou mladých žadatelů o hypotéku je skutečnost, že se jim banky nezdráhají půjčit na delší období, tedy klidně na 30 let. Za delší výpůjční období pak samozřejmě bance zaplatíte více na úrocích, nicméně delší doba splatnosti hypotéky také znamená nižší měsíční splátky, často nižší, než je nájemné ve srovnatelně velkých nemovitostech. V případě že vaše příjmy porostou otevře se vám možnost hypotéku alespoň částečně předčasně splácet, což usnadnil nový zákon o spotřebitelském úvěru. Díky předčasnému splacení hypotéky pak na úrocích naopak ušetříte.
Nevýhody mladých žadatelů o hypotéky
Zásadní nevýhodou mladých je skutečnost, že jejich příjmy jsou často nižší než příjmy jiných žadatelů, neboť mladé, kteří právě dokončili školu, kariérní růst a s tím spojený růst příjmů teprve čeká. Tato skutečnost samozřejmě ovlivňuje výši hypotečního úvěru, který jim bude banka ochotna poskytnout. Ještě horší to bude, jakmile budou účinná Českou národní bankou oznámená omezující opatření týkající se hypotečních úvěrů. Odborníci varují, že tato omezení mohou omezit dostupnost hypoték, a tedy i bydlení, zejména pro mladé lidi a mladé rodiny. Další nevýhodou mladých žadatelů je fakt, že jsou mnohdy zaměstnáni v pracovním poměru na dobu určitou. To bylo v minulosti pro banky významnou překážkou. Tak tomu již dnes není, nicméně stále má tato skutečnost svou relevanci. Banky si v tomto směru kladou různé podmínky, a tak například chtějí, aby byla žadateli již v minulosti pracovní smlouva na dobu určitou alespoň jednou prodloužena.
Kdy je na hypotéku pro mladé ten správný čas?
Nečekejte od nás žádné magické číslo. Správný čas na hypotéku záleží na mnoha faktorech. Proto abyste si mohli vzít hypotéku předně potřebujete vlastní úspory, anebo musíte část prostředků na bydlení získat jiným způsobem. Podstatné je také to, zda jste již připraveni se usadit. Pokud plánujete rodinu a chce získat stabilní zázemí, je bydlení ve vlastním a splácení hypotečního úvěru vhodnější variantou než v případě, že se chystáte cestovat a jinak si užívat mládí. V druhém případě s hypotékou ještě počkejte a dejte přednost flexibilnějšímu bydlení v nájmu.
Státní úvěry pro mladé
Další možností, jak financovat svoji bytovou potřebu, otevřel mladým stát v podobě státních úvěrů poskytovaných mladým Státní fondem rozvoje bydlení. Na pořízení bytu si tak můžete půjčit až 1,2 milionu korun, na výstavbu či koupi rodinného domu pak dokonce 2 miliony korun. Podmínky těchto úvěrů hledejte přímo na stránkách Fondu. Možná pro vás bude právě státní úvěr lepší variantou než komerční hypoteční úvěry.