Fixace hypotéky – výhody a nevýhody

Fixace hypotéky – výhody a nevýhody

Co si představit pod pojmem fixace hypotéky či přesně fixace odchylky úrokové sazby hypotéky? Jaké jsou hlavní klady a zápory zafixované úrokové sazby a na jak dlouho hypotéku zafixovat? Všechny tyto otázky si zodpovíme v následujících řádcích.

Mluví-li se o fixaci hypotéky, myslí se tím především fixace úrokové sazby. Opakem k hypotéce s fixací je tzv. variabilní hypotéka, o které se rozvedeme někdy příště. Nyní se však podívejme na hlavní výhody a nevýhody fixace hypotečního úvěru.

Co získám fixací hypotéky?

Patrně největší devizou fixace hypotéky je stabilita, kterou s sebou tento krok nese. Během předem zvoleného období se netřeba obávat turbulencí na finančních trzích, které by mohly rozhoupat vedle výše úrokové sazby také výši měsíčních splátek. Pokud je tedy váš rodinný rozpočet již tak napnutý, nelze jinak než doporučit úrokovou sazbu hypotéky zafixovat. Během období fixace se vám tak nemůže stát, že by vám znenadání vzrostla měsíční splátka.

O co mě hypotéka s fixací připraví?

Jistota v podobě stabilní úrokové sazby je samozřejmě něčím vykoupena. Tak předně když se hypotéka s fixací sjednává, dostává klient o něco vyšší úrok, než by dostal v případě variabilní hypotéky. Klient se zafixovanou úrokovou sazbou dále nemůže profitovat z pozitivního dění na finančních trzích. Klesající sazby hypoték může do konce fixace jen smutně sledovat. Zároveň omezuje fixace klienta, co se týče refinancování hypotéky a také co se týče mimořádných splátek. V obojím případě musí buď počkat na konec doby fixace, anebo počítat se sankčním poplatkem, který bývá u řady bank poměrně vysoký.

Na jak dlouho hypotéku zafixovat?

Je-li pro vás důležitá stabilita splácení, patrně jste se rozhodli pro hypotéku s fixovanou odchylkou úrokové sazby. Jenže na jak dlouho hypotéku zafixovat? Zpravidla se hypotéky fixují na 3 až 5 let. Možná je však delší i kratší fixace. Klient by se v tomto směru měl řídit možným budoucím vývojem na finančních trzích. V současnosti, kdy jsou sazby hypoték velmi nízko a jen těžko si lze nejspíš představit větší pokles, je lepší uvažovat spíše o delší době fixace.

Related Posts