Co je to refinancování hypotéky a kdy je ten správný čas na refinancování?

Co je to refinancování hypotéky a kdy je ten správný čas na refinancování?

Výše úrokových sazeb hypotečních úvěru se v průběhu času mění. Někdy rostou, někdy naopak klesají. V průběhu času se mění i nabídky bank, které nabídky hypoték poskytují.

Někde jsou hypotéky výhodnější, někde naopak. Cílem klienta, dlužníka umořujícího svoji hypotéku, je samozřejmě splácet co nejméně. Právě k tomuto účelu slouží tzv. refinancování hypotéky.

Refinancování hypotéky v kostce

Nejprve si tedy řekneme, jak celý proces probíhá. Jako první je samozřejmě nutné zjistit, zda se nám refinancování hypotéčního úvěru vůbec vyplatí. To si lze snadno spočítat v různých kalkulátorech hypotečních úvěrů. Další postup vypadá následovně. Banka poskytující refinancování splatí vaši současnou hypotéku a místo ní vám poskytne novou za výhodnějších podmínek. To je celé kouzlo refinancování. I nadále tak platíte jednu hypotéku, jednomu věřiteli, ale za výhodnějších podmínek. Je-li tedy refinancování úspěšné.

Kdy refinancovat svou hypotéku?

Velmi důležitou podmínkou pro refinancování, je blížící se konec fixace vaší hypotéky. Refinancovat hypotéku během období fixace je totiž ve většině případů krajně nevýhodné. Předčasné splacení hypotéky v tomto období je totiž zpravidla spojeno s vysokými sankčními poplatky, které převáží výhody plynoucí z nového úvěru. S refinancováním je však třeba začít v dostatečném předstihu před vypršením fixace. Mnohé kroky totiž zaberou nějaký čas a v případě, že vše začněte řešit pozdě, nemuseli byste je stihnout.

Tento článek slouží k prvotnímu seznámení se s pojmem refinancování hypotéky. Další články se podívají na tuto problematiku hlouběji.

Related Posts