Co je to australská hypotéka?

Co je to australská hypotéka?

Chcete-li hlouběji proniknout do světa hypotečních úvěrů, bude nutné poznat i tzv. australské hypotéky. O jaký produkt se jedná a jaké má výhody, prozradí následující článek.

Degresivní výpočet úrokové sazby

Australské hypotéky se nijak zvlášť neliší od klasických hypotečních úvěrů. I v případě australské hypotéky jde o účelový úvěr, který je zajištěn zástavním právem. Peníze z úvěru tedy budete muset využít na koupi či stavbu nemovitosti či na její rekonstrukci (podrobněji – Jak lze použít peníze z hypotéky?) a do zástavy budete muset dát nemovitost odpovídající hodnoty. Australskou hypotéku definuje něco jiného. Tímto definičním znakem je degresivní výpočet úrokové sazby. Co si pod tímto spojením představit? Jednoduše řečeno u australské hypotéky platí, že čím více si půjčíte, tím nižší úrokovou sazbu dostanete.

Jak australská hypotéka ke svému jménu přišla?

Mohlo by se zdát, že tento typ hypotéky vymysleli na australském kontinentu. Není tomu tak. Tento název dala tomuto typu úvěru Hypoteční banka. Svůj název získala právě pro zmíněný způsob výpočtu úrokové sazby. Podle Hypoteční banky jde o hypotéku vzhůru nohama, a proto dostala tato hypotéka označení australská.

Na co při sjednávání australské hypotéky nezapomenout?

Nabízí-li vám banka tento typ hypotečního úvěru, je nutné uvědomovat si základní fakta. Půjčíte-li si více peněz, dostanete sice nižší úrokovou sazbu, ale na druhou stranu se bude výše úroku vypočítávat z vyšší částky. Výsledný úrok, tedy částka, kterou zaplatíte navíc, tak bude nakonec vyšší. Stejně tak budou nejspíše vyšší i splátky úvěru. Proto je nutné nenechat se jen tak nalákat na slevu. Protože tak jako většina slev ani tato není zadarmo.

Related Posts