Americká hypotéka – hypoteční úvěr na cokoliv

Americká hypotéka – hypoteční úvěr na cokoliv

Jako by se s nimi roztrhl pytel. Před pár lety o nich takřka nebylo slyšet a dnes je nabízí řada bank i nebankovek. Řeč bude o amerických hypotékách.

Pryč s účelovou vázaností hypotéky

Stejně jako řada jiných úvěrů i hypotéka či přesněji hypoteční úvěr, je většinou vázán konkrétním účelem. Hypotéku tak lze využít například na koupi nemovitosti, rekonstrukci či na refinancování stávající hypotéky. Jinak je tomu v případě amerických hypoték, které účelově vázány nejsou. Zákon v tomto směru stanovuje pouze, fakt, že hypoteční úvěr je úvěr zajištěný nemovitostí. O účelu však nehovoří nic. Banky tedy mohou poskytovat i jakési hypotéky na cokoliv, pro něž se vžilo označení americké hypotéky.

Klady a zápory amerických hypoték

Jako asi u všech typů půjček a úvěrů i u amerických hypoték lze nalézt řadu kladů, ale zároveň řadu záporů. Podívejme se tedy alespoň krátce na ty nejzásadnější.

Relativně nízký úrok

Jelikož je tento typ úvěru zajištěn nemovitostí, může si vzhledem k nižší rizikovosti banka dovolit nabídnout nižší úrokovou sazbu v porovnání s jinými účelovými či neúčelovými úvěry.

Možnost půjčit si více

Nízké riziko umožňuje bankám půjčit klientům o poznání více, než u úvěrů, u kterých klient neručí, popřípadě ručí něčím jiným než nemovitostí, jejíž hodnota s klidem stačí na splacení úvěru. Setkat se tak můžeme i s americkými hypotékami s LTV 70, tedy až do výše 70% hodnoty nemovitosti.

Pozor na zástavní právo

Nízká rizikovost hypotéky však vyplývá ze zástavního práva k nejčastěji dlužníkově nemovitosti. Toto zástavní právo je zřízeno ve prospěch věřitele, který díky němu může snadno uspokojit svou pohledávku, kterou má u neplatícího klienta. Zástavní právo může zároveň komplikovat disponování s nemovitostí. S těmito fakty je tedy třeba rovněž počítat.

Vzít si americkou hypotéku či nikoliv?

Při této otázce byste si měli dobře zvážit minimálně výše uvedené klady a zápory a podle toho se rozhodnout. Rozhodnutí by mělo být především racionální a po zralé úvaze. Nežádoucí je pak samozřejmě rozhodnutí zbrklé, které vás v tomto případě může velmi jednoduše stát střechu nad hlavou.

Related Posts