Alternativy k hypotečnímu úvěru

Alternativy k hypotečnímu úvěru

K financování bydlení však nemusí sloužit pouze hypoteční úvěr. Řada bank a stavebních spořitelen totiž nabízí i jiné finanční produkty, které lze využít k financování bydlení. Podívejme se jaké existují alternativy k hypotéce.

Úvěr ze stavebního spoření

Jde o finanční produkt, který je vhodný pro klienty, kteří mají již „něco“ naspořeno. Ono „něco“ však není úplně malou částkou. Poskytován je především stavebními spořitelnami.

Pro získání úvěru ze stavebního spoření je kromě nutnosti mít naspořenou požadovanou částku, nutné spořit minimálně 2 roky a splnění podmínky tzv. hodnotícího čísla. Oproti hypotéce je třeba počítat s vyšším úrokem. Naopak odpadá nutnost ručení nemovitostí.

Nemáte-li žádné úspory, budete muset na tento způsob financování bydlení zapomenout. Pokud však nějaké úspory máte, ale přesto neplníte podmínky pro čerpání úvěru ze stavebního spoření, je možné, že vám bude umožněno čerpat tzv. překlenovací úvěr.

Účelová půjčka na bydlení

Na financování potřeb bydlení může vedle hypotečního úvěru sloužit i klasická účelová půjčka na bydlení. Oproti předchozímu produktu je však třeba počítat s vyšším úrokem. Stejně jako v případě úvěru ze stavebního spoření nemusí být nutné ručit nemovitostí.

Kvůli vyššímu úroku půjčka na bydlení vhodná spíše pro financování menších investic do bydlení (do vybavení, do rekonstrukce, …). U vyšších úvěrů je třeba počítat jednak s poměrně vysokým úrokem, ale i s nutností ručit (movitou věcí, nemovitostí či sjednat si ručitele).

Jelikož se jedná o typ účelové půjčky je nutností doložit, že byly peníze skutečně využity na sjednaný účel. Řada bank umožňuje doložit splnění účelu zpětně. První si tedy půjčíte, poté zafinancujete například rekonstrukci a na závěr bance vše doložíte fakturou.

Related Posts