TOPlist

Jaká je optimální výše hypotéky?

Častá otázka zájemců o vlastní bydlení se týká pro něj nejvhodnější výše hypotéky. Ptají-li se v okamžiku, kdy se po vhodné nemovitosti teprve rozhlížejí, je vše v pořádku. V následujícím článku se však podíváme i na to, jak postupovat v situaci, kdy už máte vybrané budoucí bydlení.

V každém okamžiku musíte zvládnout splácet

Pokud jste se rozhodli, že si vezmete hypotéku na vlastní bydlení, měli byste si nejprve spočítat, na kolik vás to vlastně vyjde, a kolik si tedy můžete dovolit. Při propočítávání buďte spíše skeptičtí. To, že vás v práci povýší, je sice možné. Že by se však váš příjem zvýšil na dvojnásobek, nelze ve většině případů předpokládat. Pro celkovou výši hypotéky je samozřejmě velmi důležitá délka splácení. Při splácení hypotéky po dobu 30 let si sice můžete půjčit více, nicméně je nutné počítat s tím, že bance o to více zaplatíte. Vedle splácení hypotečního úvěru a běžných výdajů byste si však měli také spořit. Možná to zní trochu nelogicky, ale pokud se vám vedle všeho podaří odložit si každý měsíc pár tisíc stranou, připravíte si zajímavý finanční polštář, díky kterému třeba ani nebudete potřebovat pojištění schopnosti splácet hypotéku. Toto pojištění schopnosti splácet je nejen pěkně drahé, ale obsahuje řadu výjimek a výluk a na rozdíl od spoření se vám na účtu neprojeví jako částka, kterou budete moci následně předčasně splatit vaši hypotéku.

Víte, kdy je vhodný čas na předčasné splacení hypotéky či mimořádnou splátku? Pokud nemáte variabilní hypotéku, jde o okamžik, kdy vám končí fixace hypotéky. 

Když už máte nemovitost vybranou

Jestliže jste si už nemovitost vybrali, měli byste beztak provést výše uvedenou analýzu. Možná totiž dojdete k závěru, že si ten krásný domeček s prostornou zahradou prostě nemůžete dovolit. Může to být sice smutné, daleko smutnější je však okamžik, kdy se vám nedaří splácet příliš vysokou hypotéku, a banka tak přistoupí k prodeji vámi obývané a zastavené nemovitosti. Při propočtech buďte opět velmi důslední. Počítejte si tím, že náklady porostou, příjmy naopak a že mohou také na čas úplně vypadnout. Pokud vám vyjde, že na tak vysokou hypotéku nemáte, raději se poohlédněte po jiné, levnější nemovitosti. Nejenže tak snížíte riziko případného nesplácení, ale zároveň tolik nesvážete váš rodinný rozpočet.