Co je to prescoring?

Co je to prescoring?

Pokud si budete chtít vzít hypotéku či vlastně jakýkoliv jiný úvěr, nejspíše se nevyhnete tzv. prescoringu. Co se za tímto anglickým slovíčkem skrývá, si řekneme v následujícím článku.

Pre-scoring

Podstata tohoto především finančního termínu nám vyplyne, pokud si slovo rozdělíme a jeho jednotlivé části si přeložíme. Pre tak můžeme přeložit jako před a slovíčko scoring zas jako bodování. Při prescoringu tedy banka či jiná uvěrová instituce předběžně odhaduje, zda na její úvěr dosáhnete či nikoliv, popřípadě za jakých podmínek, tedy s jakou úrokovou sazbou. Při prescoringu není zpravidla třeba předkládat žádná potvrzení či výpisy z účtů. To však neznamená, že byste měli některé informace před bankou v této fázi zatajovat. Později by se na ně totiž stejně přišlo.

Co je obsahem prescoringu?

Základem prescoringu je přehled o příjmech a výdajích potenciálního dlužníka a dále výše a účel hypotečního úvěr. Současně banka či jiná instituce nahlíží do registrů dlužníků. Negativní záznam v registru pak nemusí automaticky znamenat nemožnost vzít si úvěr. Vždy bude záležet na konkrétní podobě záznamu a dalších okolnostech. Záznam v registru dlužníků však vaši pozici při žádosti o hypotéku rozhodně nezlepší. Pro banku budete zkrátka rizikovějším žadatelem a na výsledné nabídce se to poté zákonitě projeví. Některé společnosti vám sice možná poskytnou půjčku i bez nahlížení do registrů. Takové společnosti ale běžně nezajímá, zda bude schopni splácet či zda vám zůstane střecha nad hlavou. Vedle výše uvedeného se připravte i na vyplňování několikastránkových formulářů, ve kterých budete muset vyplnit řadu údajů o své osobě. I tyto údaje poskytovateli úvěru pomohou lépe zvážit, zda vám půjčit či nikoliv. Pokud si to tedy shrneme součástí prescoringu je:

  • zkoumání příjmů a výdajů žadatele
  • posuzování výše a účelů úvěru
  • nahlížení do registrů dlužníků
  • zohledňování dalších informací o žadateli

Jak dlouho prescoring probíhá?

Bankám lze dnes zpravidla sdělit svůj záměr vzít si úvěr i prostřednictvím internetu. Návštěvě pobočky se však v případě hypotéky jistojistě nevyhnete. Banka bude chtít vidět minimálně váš občanský průkaz. Informace z něj pak prožene registry dlužníků. Celý proces pak trvá zhruba týden. Nutno však poznamenat, že každá finanční instituce přistupuje k prescoringu jinak, zajímají ji trochu jiné údaje a také u ní trvá prescoring rozdílně dlouho. Výše uvedené budiž toliko obecným představením tohoto procesu, který se v konkrétních případech může lišit. Dalo by se totiž říct, že kolik finanční institucí, tolik různých prescoringů.

Related Posts