Za jaké situace lidé volí stoprocentní hypotéku? Vyplatí se, anebo jde o zbytečně drahý způsob, jak si pořídit vlastní bydlení? Na to vše se podíváme v následujícím článku.
Charakteristika 100procentní hypotéky
Začněme nejprve tím, že si vysvětlíme, oč vlastně jde. Takzvaná stoprocentní hypotéka, je hypoteční úvěr, jehož výše dosahuje plné hodnoty zastavené nemovitosti. V hypoteční hantýrce bychom se tak mohli setkat s tvrzením, že jde o hypotéku s LTV 100. Znamená to tedy, že klient kupuje nemovitost pouze za půjčené peníze. Nejčastěji si berou lidé 100% hypotéku, nemají-li žádné úspory. Tím pádem stoprocentní hypotéky rozšiřují okruh klientů, kteří mohou tento typ úvěru použít pro financování potřeb bydlení.
Nevýhody 100% hypotéky
Jak je z charakteristiky této hypotéky patrné, je tento úvěr pro banku celkem rizikový. Klesne-li hodnota nemovitostí, může se stát, že v případě nesplácení se banka nebude moci dostatečně zhojit na dlužníkově nemovitosti. Úrokové sazby jsou u takovýchto hypoték tedy zákonitě vyšší než u hypoték s nižším LTV. Banky chtějí vyšší riziko zkrátka zaplatit. Pro dlužníky z toho plyne celkem jasné ponaučení. Při pořizování vlastního bydlení je dobré mít již něco naspořeno. Nižší úrok za to rozhodně stojí. Zkušenosti ze Spojených států, jejichž finanční sektor podlomily právě hypotéky, navíc vedou i tuzemské banky k opatrnosti. Jistě bude velmi důkladný především prescoring. Řadě méně bonitních klientů navíc nemusí 100% hypotéku vůbec poskytnout. Spořit si na bydlení se tedy bezesporu vyplatí.
Závěrem o stoprocentních hypotékách
Jak plyne z výše uvedeného, stoprocentní hypotéky nejsou úplně ideálním způsobem, jak financovat vlastní bydlení. Na druhou stranu nemáte-li vlastní úspory a jste v situaci, kdy se rozhodujete mezi placením drahého nájmu a splácením dražší hypotéky, mohou klady tohoto řešení převážit. Vždy je však dobré propočítat si obě varianty a podle konkrétních okolností se rozhodnout.